Komórki tłuszczowe- czy możne je trwale usunąć?

Jak usunąć komórki tłuszczowe

Komórki tkanki tłuszczowej nazywamy adipocytami. Te niewielki jajowate twory występują już u 14 tygodniowego płodu. Kiedyś uznawano, że komórki tłuszczowe tworzą się tylko do określonego wieku( 7-8 lat). Co za tym idzie, przyjmowano, że jeśli ktoś ma dużą nadwagę jako dziecko, to będzie miał problem z wagą jako osoba dorosła. Natomiast zgodnie z najnowszą wiedzą komórki tłuszczowe są w stanie tworzyć się również w dojrzałym życiu, jest to kwestia stworzenia im odpowiednich warunków. Najczęściej my sami, jedząc za dużo i niezdrowo, stwarzamy im takie warunki. W organizmie cały czas funkcjonują preadipocyty – komórki prekursorskie, z których mogą powstawać adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Na szczęście – i jest to dobra wiadomość dla tych, którzy martwią się, że mają za dużo komórek tłuszczowych – możliwy jest też proces odwrotny, czyli przechodzenie komórek tłuszczowych w stan preadipocytów.

Adipocyty (komórki tłuszczowe) są jak balonik, który może się znacznie powiększyć.

W przypadku wzrostu masy ciała następuje najpierw wzrost objętości komórek tłuszczowych

Nie w nieskończoność, bo każda komórka ma swoją wielkość maksymalną, zwaną krytyczną. Uwarunkowana jest ona genetycznie i zależy też od tego, w jakiej okolicy jest magazynowana.

Kiedy wielkość krytyczna zostanie osiągnięta, następuje rekrutacja nowych komórek tłuszczowych

Odwrotny proces ma miejsce w przypadku utraty masy ciała. Następuje wówczas redukcja zarówno objętości adipocytów, jak i ich liczby.

To, czy będzie dochodziło do produkcji nowych komórek tłuszczowych, zależy od naszych nawyków żywieniowych, ale też od zaburzeń metabolicznych w organizmie. Bezpośrednimi czynnikami, które stymulują preadipocyty do zamiany w komórki tłuszczowe, są insulina, glikokortykosteroidy oraz pochodzące z diety wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Dlatego nie da się trwale usunąć komórek tłuszczowych. Zabiegi urządzeniami czy liposukcja niszczą komórki tłuszczowe. Jednak kiedy przy okazji jakiegoś zabiegu odchudzającego usłyszycie, że zostały Wam raz na zawsze usunięte komórki tłuszczowe, i kiedy zadowolone z tego sięgnięcie po tłuste danie lub superkaloryczny pączek, przypomnijcie sobie o preadipocytach, które tylko czekają na to, aby stać się pełnoprawną komórką tłuszczową zdolną urosnąć do baaaardzo dużych rozmiarów.

źródło: dr Marek Wasiluk

Zabiegi medycyny estetycznej Szczecin

Klinika Pięknego Ciała
ul. Welecka 10B, 72-006 Mierzyn
kontakt@pieknecialo.pl
518 417 009

FB IN

Polityka prywatności

© 2022 Piękne Ciało. Wszelkie prawa zastrzeżone.